Vrste pelena i kako odabrati prave - jednokratne vs. platnene

Time to read: 8 mins
koje su prave pelene za tvog bebca blog baner

Vrste pelena su za svaku mamu dilema na koju nema pravog odgovora jer je izbora zaista mnogo!

Ako je bebac na putu ili si tek postala mama, važno je da znaš da u prve dve godine života bebe troše baš mnogo pelena! Istraživanja su pokazala da novorođene bebe dnevno troše između 8 i 12 pelena, što može da ti stvori sliku o tome koliko brzo se paket jednokratnih pelena potroši!

Zato kada je reč o vrstama pelena, nije lako odlučiti koja će opcija biti ujedno zdrava za potrebe tvoje bebe, ali i ekonomična za kućni budžet. Da bismo ti pomogli da se lakše snađeš u izboru prave vrste pelena, u nastavku pročitaj sve što bi trebalo da znaš o vrstama pelena i odabiru onih pravih.

Vrste pelena: koje sve postoje?

Kada govorimo o tome koje vrste pelena postoje, obično prva asocijacija svake trudnice i mame bude ona najpraktičnija: jednokratne pelene.

U prvim danima života, one su u najvećem broju slučajeva omiljen izbor roditelja jer se jednostavno koriste i ne zahtevaju mnogo truda. Međutim, važno je da znaš da nisu jedini.

Platnene pelene i tetra pelene su sjajna alternativa, a za ove vrste pelena se roditelji obično odluče jer su nekad bolje po zdravlje kože bebe. One uglavnom koriste prirodne materijale i ne sadrže hemikalije koje mogu biti iritanti po osetljivu bebinu kožu.

Razlozi zašto bi se odlučila na određene vrste pelena se razlikuju u odnosu na potrebe. Zato te u nastavku detaljno vodimo kroz vrste pelena i njihove prednosti i mane.

    Šta su jednokratne vrste pelena za bebe?

    Kada u Google pretragu uneseš pojam “pelene”, pretraživač će ti najčešće ponuditi vrste pelena za jednokratnu upotrebu. Upravo su jednokratne pelene najpopularnija vrsta pelena iz jednostavnog razloga: jednostavne su za upotrebu, praktične su i široko dostupne. One su zato pravi izbor za roditelje kojima je cilj da uštede na vremenu a da pruže bebi maksimalnu udobnost prilikom nošenja.

    Uz jednokratne pelene, bebu nećete morati toliko često da presvlačite, jer sadrže gel koji upija urin i druge tečnosti. Beba je uz ove vrste pelena duže suva. One dolaze u različitim formatima i biraju se prema težini bebe, a obično se menjaju na svaka dva sata tokom dana.

    Potrebne su ti
    jednokratne pelene?

    Poruči uz besplatnu dostavu u istom danu

    Šta su platnene pelene?

    Platnene pelene su sve popularniji izbor vrste pelena brojnih trudnica i mama zbog mogućnosti višestruke upotrebe. Izrađene su od prirodnih materijala poput pamuka, bambusa ili konoplje, što ih čini nežnijim za bebinu kožu. Za razliku od jednokratnih pelena koje dolaze u različitim formatima u zavisnosti od težine bebe, ove vrste pelena omogućavaju prilagođavanje različitim potrebama i uzrastima bebe.

    Platnene pelene biraju mame koje žele pruže svojoj bebi maksimalnu udobnost i prozračnost. One su mekše i zdravije po osetljivu kožu bebe i odlično upijaju tečnost, omogućavajući bebinoj koži da slobodno diše. Uz pravilno i redovno presvlačenje ove vrste pelena, pelenski osip se ređe događa u odnosu na druge vrste pelena.

    Šta su tetra i švedske pelene?

    Tetra pelene su one čuvene “starinske pelene” koje se koriste za široki povoj. One su specifična vrsta platnenih pelena i najčešće su napravljene od prirodnih materijala poput 100% pamuka i bambusa, a prepoznatljive su po svojoj kvadratnoj formi.

    Još jedna popularnih pelena za široki povoj su i švedske pelene.

    Njihova glavna prednost je to što se mogu preklapati na različite načine da bi odgovarale veličini i obliku bebe. Za ove vrste pelena se najčešće odlučuju trudnice i mame koje traže rešenje koje je ujedno zdravo za bebu i ekonomično, a uz to spadaju u višekratne vrste pelena budući da zahtevaju pranje i sušenje pre ponovnog korišćenja. Međutim, one su često isplativija opcija na duži vremenski period, kada se stave uz troškove kupovine i korišćenja jednokratnih pelena.

    Kako da odabereš prave vrste pelena za svoju bebu?

    Pri odabiru prave vrste pelena trebalo bi da obratiš pažnju na nekoliko faktora. Sledeći faktori utiču na to kako će beba reagovati na različite vrste pelena, a tiču se:

    • Udobnosti
    • Zdravlja bebe
    • Osetljivosti bebine kože
    • Praktičnosti za svakodnevu upotrebu

    Da li su bolje jednokratne pelene ili platnene i tetra pelene?

    Za pravi odgovor na dilemu za koje vrste pelena se odlučiti, jednokratne ili platnene, važno je da razumeš glavne razlike između njih.

    Odabir između ove dve vrste pelena zavisi najpre od tvog životnog stila, budžeta, ali i prioriteta. Važno je da uzmeš u obzir i kako pelene utiču na kožu tvoje bebe, kao i koliko vremena i energije si spremna da uložiš u presvlačenje, pranje i održavanje pelena.

    Koja je razlika između ove dve vrste pelena?

    Jednokratne pelene su najbolji izbor za roditelje koji žele da reše dve muve jednim udarcem uz praktično i jednostavno rešenje, dok su platnene pelene pogodnije za one koji žele dugoročno uštedeti novac.

    Platnene pelene bi se mogle smatrati “starinskim” izborom kada se uporede sa jednokratnim pelenama. Međutim, one imaju svoju prednost u odnosu na njih, a glavna je to što se platnene pelene mogu koristiti više puta i ekološki su prihvatljivije. Prirodni materijali od kojih su izrađene (obično je to pamuk ili bambus) su manje agresivni po bebinu kožu i samim tim i zdraviji. Ipak, budući da nemaju prednosti tehnologije koje imaju jednokratne pelene, one se češće moraju menjati kako bi beba ostala suva i čista.

    Postoji još jedan važan razlog zašto bi odabrala platnene (tetra i švedske) pelene a to je široki povoj bebe koji predstavlja stari recept naših baka i majki za sprečavanje poremećaja u razvoju kukova. Široki povoj bebe, kom najviše odgovaraju ove vrste pelena, sprečava da bebine noge budu sastavljene i ispružene, što može da doprinese neskladnom razvoju bebinih kukova.

    Kako bebina koža reaguje na ove vrste pelena?

    Pelenski osip pogađa više od 50% beba koje su u razvojnom periodu tokom kog nose pelene. Međutim, važno je da znaš da ono što najčešće uzrokuje ojed od pelena nije pogešna vrsta pelena, već predugo izlaganje kože bebe stolici ili urinu koji je iritiraju.

    U tom kontekstu, pogrešna vrsta pelena ne postoji, već je važno da beba bude uvek suva.

    Zahvaljujući gelu koji ima veliku moć upijanja, jednokratne pelene duže čuvaju bebu suvom. Međutim, svaka beba je različita, a koža jedne bebe može biti osetljivija od druge. Hemijski apsorber koji one sadrže može iritirati bebinu kožu, a takođe bi trebalo obratiti pažnju na to da li određena vrsta ili brend pelena sadrži i kancerogeni dioksin koji je nusprodukt proizvodnje pelena.

    Da li tvoj bebac ima osetljivu kožu?

    Saznaj zašto su Moony Natural pelene savršen izbor

    Kada su u pitanju platnene pelene, materijali od kojih se najčešće proizvode su nežni i pogodni za osetljivu kožu većine beba. Zbog ovih osobina ih biraju roditelji koji ciljano traže rešenje protiv iritacije i pelenskog ojeda. Ipak, iako su tetra pelene pamučne i nežne prema bebinoj koži, važno je da koristiš i zaštitne gaćice kada povijaš bebu u njih.

    A šta je sa navikavanjem na nošu?

    Kao što smo videli, jednokratne pelene imaju veliku moć upijanja. Zbog toga, beba može dugo biti u istoj peleni i ne osetiti da je mokra, čime se navikava na obavljanje svojih fizioloških potreba u pelenu.

    U slučaju da želiš da svoju bebu navikneš na nošu brže i efikasnije, odaberi pamučne pelene. Ove vrste pelena nemaju toliku moć upijanja, zbog čega beba oseti kada je mokra i daje znak da je vreme da se pelena zameni. Na ovaj način, beba postaje svesna da je obavljanje fizioloških potreba u pelenu neugodno, što je prednost kada je u procesu navikavanja na nošu.

    Koja vrste pelena su bolje po okolinu?

    Da li znaš da je jednokratnoj peleni potrebno oko 500 godina da se razgradi?

    Iako je ova činjenica zabrinjavajuća, istina je da ni jedna pelena nije u potpunosti biorazgradiva. Većina vrsta pelena, uključujući i one koje su ekološki prihvatljive, sadrže određenu količinu plastike, elastina ili adheziva.

    Jednokratne pelene su izrađene od sintetičkih materijala, a troše se u mnogo većoj količini nego njihovi pandani od biorazgradivih materijala. Nasuprot njima, ukoliko ipak težiš tome da sačuvaš okolinu, ali i da pronađeš vrste pelena u kojima će bebcu biti udobno, odaberi višekratne i zdrave eko-pelene koje se prave od 100% prirodnih materijala, kao što su pamuk i bambus

    Koja je razlika u ceni između ove dve vrste pelena?

    Da li znaš da tokom perioda nošenja pelena, beba potroši i do 6000 komada jednokratnih pelena?

    Bebi je potrebno da je suva i da joj je udobno, ali činjenica da je za ovu količinu potrebno odvojiti u proseku oko 1300 evra će te verovatno navesti da razmisliš o rešenju koje je ekonomičnije.

    Za upotrebu višekratnih pelena je dovoljno imati oko 50 tetra ili švedskih pelena i nekoliko zaštitnih gaćica. Zato se brojne trudnice i mame odlučuju na kombinaciju jednokratnih pelena i platnenih pelena, jer time kombinuju praktičnost i uštedu sa onim što je zdravo po bebu.

    Saznaj sve o jednokratnim pelenama!

    Koje vrste pelena najbolje upijaju?

    Jedan od najboljih prijatelja beba oduvek je dobro poznati Pampers Premium Care, koji tvojoj bebi garantuje udobnost i suvoću za i do 12 sati! Ono što je karakteristično za ove jednokratne pelene je žuta linija na sredini koja menja boju u plavo, a koja će ti uvek pokazati kada je vreme da presvučeš bebca.

    Da li bebcu pelene
    previše propuštaju?

    Potrebne su ti Merries

    Koje pelene ne propuštaju

    Uz sjajan odličan odnos kvaliteta i cene, Violeta Double Care AirDry se ističu u ovoj kategoriji jer poseduju elastične gumice, koje odbijaju tečnost i sprečavaju curenje, zbog čega nećeš brinuti o neprijatnostima usled propuštanja pelene. Ove pelene imaju manje od 2% šanse da propuste tečnost, obezbeđujući pouzdanu zaštitu od curenja i održavajući suvoću bebine kože duže nego druge vrste pelena u ovoj kategoriji.

    Koje vrste pelena koristiti za novorođenče?

    Novorođeni bebci su najosetljiviji korisnici pelena, zato im je u prvim danima života potreban najnežniji dodir. Merries pelene su idealan izbor za sve bebe koji imaju osetljivu kožu jer sprečavaju rizik od pojave pelenskog osipa i dermatitisa, zahvaljujući tehnologiji koja je nije standard kod evropskih proizvođača.

    Najbolje pelene za noć?

    Tražiš idealnu vrstu pelena koja će ti omogućiti mirnu noć? Za tvoj miran san je jednako važno da tvom bebcu bude udobno, a Bambo Nature pelene održavaju bebca suvim i mirnim tokom cele noći! Ove vrste pelena su oličenje pravog skandinavskog kvaliteta, a zahvaljujući superupijajućim kanalićima koji poslednji sloj pelene do bebine kože ostavljaju suvim, one su idealan izbor kada želiš da tvoj bebac ostane suv tokom spavanja.

    Koje vrste pelena da odaberem?

    Odabir prave vrste pelena zavisi od potreba tvoje bebe, ali i tvog vremena i budžeta. Kada uzmeš u obzir sve vrste pelena i razloge zašto su one dobre, pronađi svoj i bebcev omiljeni brend pelena iz širokog asortimana svetskih brendova.

    Gde mogu kupiti ove vrste pelena?

    Najbolji izbor brendova svih vrsta pelena možeš pronaći upravo u našoj online prodavnici, ali i u svim bolje opremljenim drogerijama poput Lilly, DM, Benu apoteka i Aksa.

    A ako poručiš svoj omiljeni paket pelena iz naše prodavnice i nalaziš se na teritoriji Beograda, pelene.net ti garantuje potpuno besplatnu dostavu istog dana kada napraviš porudžbinu!

    Naruči pelene danas
    uz besplatnu dostavu

    Započni kupovinu
    Nazad

    Ostavi komentar

    Imaj na umu da komentari moraju biti odobreni pre objavljivanja. Želimo da ovo bude bezbedno mesto za sve.

    Top

    NASTAVI DALJE SA ISTRAŽIVANJEM

    POGLEDAJ ŠTA DRUGI NAJVIŠE ČITAJU

    • Koje su prave pelene za mog bebca?

      Tetra ili jednokratne? Koje su najbolje, i kako odabrati prave...

      Čitaj više 
    • moony natural pelene logotip

      Moony Natural pelene

      Idealan izbor za sve koji žele samo najbolje za svog bebca.

      Kupi sada 
    • Tajne roditeljstva

      U novom delu našeg sajta možeš pronaći savete i informacije o ...

      Otkrij tajne 
    1 od 3